niedziela, 19 listopada 2017

Mangi ecchi wydawnictwa Waneko

W ciągu dwudziestu lat ukazało się w Polsce sporo mang ecchi, dłuższych i krótszych, lepszych i gorszych. Niektóre z nich wciąż wychodzą, o innych już pewnie wszyscy zdążyli zapomnieć. Pomyślałem, że może przydałaby się taka lista wszystkich ecchi wydanych w Polsce. Jeśli jakiś tytuł pominąłem, możecie mi w komentarzach przypomnieć.  Zacząłem od wydawnictwa Waneko, które wydało takich mang całkiem sporo, w tym niemało naprawdę dobrych i ciekawych.



Video Girl Ai
Wyd. Waneko,
Liczba tomów: 15
Lata wydania: 2003-2005



Romantyczna i dramatyczna czasami opowieść o chłopaku, który ma problemy z uczuciami, a z pomocą przybywa mu wychodząca z kasety video Ai. Ta manga to dosyć długa i złożona opowieść, z dużą ilością fabuły i zwrotów akcji, a nawet walkami i scenami seksu. Nagości i erotyki też jest tutaj pełno, bo autor był z tego doskonale znany, chociaż być moze w porównaniu ze współczesnymi mangami tego rodzaju nie jest aż taka odważna.







Love Hina
Wyd: Waneko
Liczba tomów: 14
Lata wydania: 2004-2006

Kultowa i doskonała komedia romantyczna z dużą ilością golizny, ale nastawiona przede wszystkim na humor i dowcipy. To typowa haremówka, w której bohater, życiowy niedojda o silnej woli wprowadza się do pensjonatu zamieszkałego wyłącznie przez dziewczyny, a los sprawia, że zostaje jego właścicielem. Moim zdaniem to jedna z najlepszych komedii ecchi jakie powstały, a bohaterki są bardzo urocze i sympatyczne. Pod koniec manga zdaje się trochę ciągnąć, jakby autor wydłużał ją na siłę. Ale i tak na pewno warto się z nią zapoznać.




Hatsukoi Limited
Wyd: Waneko
Liczba tomów: 4
Lata wydania: 2007-2008

W odróżnieniu od większość mang, ta nie ma jednego bohatera, ale całą grupę postaci, których relacje autorka pokazuje. Dzięki temu obsada jest bardzo liczna i wielobarwna, a postacie naprawdę różnią się od siebie. Dodatkowo zaletą jest bardzo ładna kreska, jedna z najładniejszych wśród mang ecchi wydanych w Polsce. Opowieści tutaj pokazane tworzą całość, bohaterowie znają się, chodzą do jednej szkoły, kumplują się, a ich historie przeplatają się. Dużo jest w nich humoru, ale stawiają na romans. Erotyki też jest sporo, ale jest ona bardzo lekka i naturalna.




Highschool of the Dead
Wyd: Waneko
Liczba tomów: 7
Lata wydania: 2011-2012

Najsłynniejsza mangowa zombie apokalipsa, w której w Japonii zaatakowanej przez hordy żywych trupów usiłuje przetrwać grupa nastolatków, wśród których znajduje się także kilka bardzo hojnie obdarzonych przez naturę dziewcząt. Ich wdzięki autor bardzo hojnie eksponuje, przez co manga jest jednym z bardziej mocnych ecchi na tej liście. Jest to bardzo krwawy i brutalny komiks, ale czyta się go doskonale. Niestety, do pewnego miejsca, bo po siedmiu tomach autorzy się pokłócili i przerwali jego rysowanie, a niedawno jeden z nich umarł, co oznacza, że pewnie nie będzie ciągu dalszego, a wielka szkoda.



Dragons Rioting
Wyd: Waneko
Liczba tomów: 9
Lata wydania: 2015-2017

Rasowa ecchi bijatyka, w której chłopak mający problemy z sercem (a te wywołuje podniecenie seksualne) trafia do szkoły, w której uczy się masa pięknych kobiet, na dodatek specjalizujacych się w sztukach walki. Nasz bohater to także nie jest cienias, ojciec zrobił z niego prawdziwego mistrza. To sprawia, że dziewczyny najpierw widzą w nim wroga, a potem kogoś kogo chciałyby mieć na sojusznika lub mistrza. Przypomina to trochę lżejszą wersję Tenjou Tenge albo Ikkitousena, manga jest dobrze narysowana i fajna, chociaż fabuły jest w niej niewiele i wydaje mi się, że jest jednak o 2-3 tomy za długa.



Half & Half
Wyd: Waneko
Liczba tomów: 1
Rok wydania: 2016

Manga opowiada o dziewczynie, która próbowała popełnić samobójstwo poprzez skok z dachu, niestety zabiła przy okazji przypadkowego człowieka. Każde z nich dostaje po śmieci tydzień, który zadecyduje o tym, kto z nich będzie żył dalej, a kto umrzeć na dobre. Nie brzmi to zapewne jak typowy scenariusz mangi ecchi, ale zapewniam, że pod tym względem Half & Half nie zawodzi. To na pewno jedna z oryginalniejszych tego typu mang wydanych w Polsce. Poza tym, jej zaleta to krótki czas - ma dwa tomy (w polskim wydaniu - 1 zbiorczy), dzięki czemu historia toczy się szybko i sie nie dłuży. A narysowana jest naprawdę miłą dla oka kreską.

1 komentarz: